犀利士威而鋼在作用機制和臨有效率與副作用相似,但是犀利士有研究證明在服用後36小時內有效,同比與威而鋼, 患者在發生性生活時,提前服用犀利士,能有效緩解性行為時的尷尬

O nás

Když jsem nedávno poslal dvaadvacetiletého syna, aby pomohl přestěhovat sklad knih, sarkasticky poznamenal něco jako: „Takovou dřinu ty neznáš.“ A tak jsem mu musel povyprávět, jak jsem v roce 1991 začal. Bydlel jsem tehdy v dvougarsoniéře na sídlišti v pražských Bohnicích. Byla naštěstí v přízemí. Z jedné místnosti jsem tak mohl udělat sklad. Když přijel kamion plný knih (tehdy, na začátku, se knihy vydávaly v obrovských množstvích), celý jsem jej ručně vyskládal dovnitř. Pak přijížděli prodejci, často stánkaři, kteří zaplatili buď hned, anebo už nikdy. A jim jsem knihy zase vynášel ven. Do některých pražských knihkupectví jsem je nosil osobně v batohu. Jindy jsem si najímal dodávku a objížděl prodejny s řidičem. Po nocích jsem ručně vypisoval faktury. Až účetní jedné z větších odběratelských firem mi poradil, že faktury nemusí být tak obšírné a psané v celých větách. Telefonní linku jsem zpočátku neměl – žalostná socialistická infrastruktura neumožňovala zavést linku do každého bytu. S hrstí drobných jsem chodil k telefonní budce, kde se tvořila dlouhá fronta. Později jsem linku získal za úplatek 3000 korun.

Bylo mi dvacet osm a stejně jako předešlých dvacet dva let, byl jsem odhodlaný stát se především spisovatelem. V oboru, natož v podnikání, jsem neměl žádné zkušenosti. Podnikat nás přece v socialistickém Československu nikdo nenaučil. Nové pro mne bylo i to, že se za elektřinu a vodu platí.

V těch prvních letech bylo těžší knihu vyrobit, než prodat. (Dnes je tomu přesně naopak: vyrobit můžete cokoliv, klíčové je prodat.) Tiskařské kapacity nestačily. V socialismu se tisklo přídělově: bylo předem určené, kolik které knihy vyjde, a to na rok dopředu. I kdyby tiskárny chtěly překročit plán, nedostaly by papír. Teď se najednou tisklo všechno, co předtím vycházet nemohlo. Obrovskou výhodu měli ti, kteří už v oboru pracovali: redaktoři a zaměstnanci státních nakladatelství. Mnozí z nich založili vlastní firmy, převedli na sebe atraktivní tituly a v tiskárnách měli známé. Já jsem z počátku jen paběrkoval. Prvním bestsellerem, který jsem vydal, byl sešit angličtiny o anglicky mluvících zemích. Toho se prodaly statisíce. Jenomže když se podívám, za kolik jsem ho tehdy tisknul, tak i dnes, po dvaceti pěti letech a desetinásobném zvýšení průměrných platů, bych ho vytiskl levněji.

Pak se i na mne usmálo štěstí. Koupil jsem slavný bestseller Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Prodalo se ho dodnes možná sto padesát tisíc kusů. Pronajal jsem skladový prostor mimo garsonku v přízemí, tu jsem prodal a přestěhoval se do většího. Nakladatelství Práh se začalo usazovat na českém knižním trhu. Celá devadesátá léta však byla živelná; turbulentní. Firmy vznikaly a zase zanikaly, rychlý úspěch často končil strmým pádem. Práh tohle všechno přestál. Založil jsem jej s kapitálem deset tisíc korun. Přesto se mi podařilo nikdy nikomu nedlužit. Za dvacet pět let Práh nezpozdil jedinou platbu, leda účetním nedopatřením. Žádný rok neskončil ztrátou. Čím to je? Snad jistou uměřeností. Po celou dobu pracuji z domova – neplatím za kancelář. Nemám zaměstnance – všechny práce zadávám externě. Přesto dnes Práh vydává čtyřicet knih ročně a obratem i počtem titulů patří mezi středně velká nakladatelství. Vydal řadu slavných nebo prestižních titulů. Třeba paměti Madeleine Albrightové nebo biografii Steva Jobse od Waltera Isaacsona. Vydal také oceňované knihy pro děti a mládež od Renáty Fučíkové, Anny Novotné, Aleny Ježkové, Uriho Orleva, Lucie Lomové a dalších.

Musím ovšem brát v úvahu, že i já stárnu. A nerad bych, aby nakladatelství stárlo se mnou. Proto jsem nedávno přijal novou sílu – studenta Fakulty sociálních věd Jakuba Kadlece. Díky němu nyní ožívá i náš web a facebook. Bude se o něj, a tím pádem i o vás, naše vážené a vždy vítané zákazníky, starat s pečlivostí jemu vlastní. Já se budu o to více věnovat svému hlavnímu poslání – psaní. I když v nakladatelství Práh jsem a ještě dlouho budu nepostradatelný.

 

Váš Martin Vopěnka

www.martinvopenka.cz

1. září 2017

Načítám, prosím vydržte...

Používáním našeho webu souhlasíte s používáním cookies ve vašem prohlížeči. Více informací

Souhlasím