Václav Havel

1 hodnocení
Značka: Eda Kriseová
299 Kč –20 %
vaclav havel
299 Kč –20 % 239 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
22.7.2024

Jediný autorizovaný životopis. Čte Daniela Kolářová a Jan Kačer.

Detailní informace

Nakladatelství s třicetiletou tradicí
Nakladatelství s třicetiletou tradicí
Nezávislé rodinné nakladatelství
Nezávislé rodinné nakladatelství
Vydáváme ty nejlepší české i světové autory
Vydáváme ty nejlepší české i světové autory

Detailní popis produktu

Šla jsem za prezidentem a povídám:
„Je malér. Nemáme tvůj životopis.“
A náš nový prezident se zasmál a povídá:
„Tak se někam na chvilku ukliď a nějaký napiš.“ A to mi zůstalo.

Eda Kriseová

 

Kniha o kladném hrdinovi

Václav Havel znal spisovatelku Edu Kriseovou z disentu. Prožila s ním nejbouřlivější revoluční týdny a stala se nejprve jeho poradkyní a potom ředitelkou odboru Stížností a milostí na Pražském hradě. To, co se dělo tenkrát, se už nikdy nebude opakovat: vlády se chopili myslitelé, spisovatelé, filozofové... Sice bez praktických zkušeností s vládnutím, ale s těmi nejčistšími úmysly.

Autorka záměrně napsala život kladného hrdiny, aby lidé dostali příklad, idol, po marasmu, v němž žili čtyřicet let. Aby pochopili, že se vyplatí být slušný a držet se své pravdy a život má smysl jenom tehdy, když ho člověk žije ve vlastní celistvosti, a že stojí za to obětovat to osobní zájmu celé společnosti. Též očišťuje pověst české národní buržoazie, rodiny, z níž Václav pocházel a zachycuje vzpomínky Havlových kamarádů a současníků, aby z jejich paměti vystupoval Václav Havel nejopravdověji a nejživěji jako člověk se svými „výšinami i nížinami“.

Dvacet pět let po Sametové revoluci tyto ideály a hodnoty stále postrádáme a z prvotního nadšení jsme vystřízlivěli snad až příliš. Od utopie k realitě je proto název zamyšlení či shrnutí, které autorka do tohoto nového vydání připsala. Oproti prvnímu vydání v něm mapuje také ony nezapomenutelné první dva roky, které s Václavem Havlem na Hradě prožila. Tyto někdy úsměvné, jindy vážné vzpomínky jsou jedinečným svědectvím doby a vycházejí vůbec poprvé.

 

O autorce: 

Eda Kriseová je česká novinářka a prozaička, autorka jediné autorizované biografie prezidenta Václava Havla z roku 1991, pochází ze známé umělecké rodiny. Vystudovala Institut osvěty a novinářství na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, pracovala jako reportérka v časopise Mladý svět a v Literárních novinách a po roce 1968 musela z politických důvodů svou práci opustit. Knížky povídek a romány jí vycházely v samizdatu, v zahraničních překladech a česky v exilových nakladatelstvích. V roce 1989 byla členkou Koordinačního centra Občanského fóra a po zvolení Václava Havla prezidentem byla jeho poradkyní, později ředitelkou Odboru stížností a milostí na Pražském hradě. Ráda cestuje, zvláště do destinací, jako je Indie a Afrika. 

Její literární dílo zahrnuje více než deset knih. Zatím poslední z nich, Duši tělo opatruj, vyšla rovněž v nakladatelství Práh.

Doplňkové parametry

Kategorie: Audioknihy
Hmotnost: 0.66 kg
Autor: Eda Kriseová
Jazyk: čeština
Vazba: CD
EAN: 8594169489018
Interpret: Daniela Kolářová, Jan Kačer
Rok vydání: 2014
Stopáž: 10 hodin

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz